You are currently viewing Mandala je vzácna vec
Mandala je vzácna vec

Mandala je vzácna vec

Mandala je vzácna vec

vyjadruje jednoduchú pravdu, že v každom kruhu, tak ako v duši človeka, je stred. Tento stred je živý a silný, má veľkú príťažlivosť. Byť v strede znamená o všetkom vedieť, vnímať všetko okolo seba rovnocenne, mať ku všetkému rovnako blízko. Všetky mandaly majú jedno spoločné. Vždy vyjadrujú odvekú túžbu človeka byť súčasťou posvätného priestoru alebo sa k nemu aspoň priblížiť.

Mandalové umelecké formy nájdeme v rôznych kultúrach po celom svete. Kruh je zázračná geometrická forma, ktorá odjakživa priťahovala človeka, takže sa niet čo čudovať, že ho každá civilizácia nejakým spôsobom využila vo svojom živote. Pritom všetky kruhové formy boli v staroveku i stredoveku používané s úctou. Vyjadrovali väčšinou duchovné témy… Do stredu kruhových foriem sa často umiestňovali slnečné symboly, rôzne božstvá, Anjeli, Svätci, Boh, Absolútno, Vesmír, Človek…

Zistil som, že mandala je aktívny prostriedok, ktorý vnáša do priestoru svetlo a harmóniu, dokáže nenápadne formovať a usmerňovať myšlienkové pole človeka podľa toho, ako ju naprogramuje. Pre nezasväteného človeka je mandala len obyčajný obraz, ktorý akceptuje ako extravagantnú výzdobu interiéru, pre človeka znalého je to vzácny harmonizačný prostriedok, s ktorým môže vstúpiť aj do intímneho vzťahu.

Mandaly som objavil vďaka feng shui

Zo začiatku som si aj ja kupoval špeciálne dekoratívne predmety z ezoterických obchodíkov. Niektoré mi prirástli k srdcu a dodnes sú stálou výbavou môjho životného priestoru. Obdivujem čínskych drakov, brúsené kryštálové guľôčky s dúhovým efektom a jemné zvonkohry. Milujem polodrahokamy (fluorit, krištáľ, ametyst) a tri čínske mince mám v peňaženke, v aute, aj na kľučke vstupných dverí.

Škoda len, že nepoznám osobne tvorcu týchto krásnych artefaktov. Bol to starý Číňan alebo pekná mladá Vietnamka? Bol smutný, utrápený alebo veselý a vedel hovoriť vtipy? Vyrábala tie veci s Láskou alebo to robila iba pre peniaze? A vytvoril to vôbec človek? Nebola to náhodou nejaká plnoautomatizovaná linka? Kvôli týmto pochybnostiam by sa mali všetky harmonizačné prostriedky pred prvým použitím očistiť soľou (ohňom, dymom) alebo studenou tečúcou vodou. Posvätné živly majú totiž schopnosť očistiť predmet od pamäťovej stopy.

Skutočné uspokojenie a nadšenie pre harmonizačné predmety som našiel až vtedy, keď som si ich začal vyrábať sám. Mojou celoživotnou láskou sa stali mandaly. Možno je to tým, že sa v nich dá stále niečo nové objaviť, možno tým, že sa do nich dajú vkladať pocity a myšlienky, ktoré potom vyžarujú do priestoru.

Ženie ma túžba namaľovať takú mandalu, ktorá mi prinesie zážitok nebeského pokoja a hlbokej lásky. Mandalu, ktorej sa dotkne Absolútno alebo aspoň jeden skutočný Anjel. Mandalu, v ktorej sa otvorím veľkému pochopeniu… Takto sa motivujem predtým, ako sa pustím do maľovania. Potom to už ide samo… prilietajú vnuknutia, svet navôkol sa zastaví a vy cítite akoby vás niekto viedol. Túto povznesenú energiu pocítia všetci, ktorí sa v budúcnosti s vytvorenou mandalou stretnú. To je tá vzácna chvíľa, kedy autor vkladá do umeleckého diela svoju dušu. Je to čas, kedy do nej vstupuje zvláštne svetlo, ktoré sa potom rozleje do priestoru medzi ostatné živé bytosti…