You are currently viewing Ako sa tvorí mandala z polodrahokamov?
Ako sa tvorí mandala z polodrahokamov

Ako sa tvorí mandala z polodrahokamov?

Ochranná mandala

Ako sa tvorí mandala z polodrahokamov?

Návod je jednoduchý. Stačí umiestniť polodrahokamy do pekného kruhového tvaru a pripevniť ich do mandaly tak, aby sa udržali na ploche, aj keď obraz zavesíte na stenu 🙂 

Mnohí tvorcovia k tomu používajú chemické lepidlá, čo nie je bohviečo, keďže to smrdí a je to vlastne toxické pre zdravie človeka. Argumentácia, že kamene sú liečivé, teda aj mandala s liečivými kameňmi prilepenými s toxickým lepidlom bude liečivá, neobstojí. Na zafixovanie kameňov je preto vhodnejšie použiť profesionálne výtvarné pasty na tvarovanie reliéfov alebo ekologické akrylátové lepidlá.

Ak sa vám podarí vytvoriť pekný okrúhly obraz z polodrahokamov: Môže mať takýto obraz umeleckú hodnotu alebo dokonca liečivé účinky?

Akú to má umeleckú hodnotu?

Na sociálnych sieťach sa prezentuje svojimi mandalami z polodrahokamov Daniel Poyel, tvorí v Californii v USA. Jeho veľké mandalové kompozície sú vyplnené tisíckami rôznych profesionálne spracovaných  polodrahokamov. Takýto obraz – mandala, je vlastne klenot a z hľadiska použitého materiálu a času, stráveného pri výrobe, má takáto mandala primerane veľkú hodnotu. Ceny jeho obrazov sa pohybujú od 36.000 do 107.000 dolárov. Bohatí američania si to, samozrejme, radi zaplatia. V cene je zahrnutá, samozrejme, aj značka – meno autora.

Ak sa bavíme o umeleckej hodnote, tak u mandál je to diskutabilné. Často krát sa totiž umelecká hodnota obrazu zamieňa s precíznosťou remeselného kumštu, ktorý je v tomto prípade na špičkovej úrovni. Mandala je krásna, reliéfna, geometricky pravidelná, ozdobená srdiečkami.

Ako sa tvorí mandala z polodrahokamov

Duchovná práca s kryštálmi

Ako sa tvorí mandala z polodrahokamov

Ako sa tvorí mandala z polodrahokamov s duchovným presahom?

Autorkou tejto mandaly poskladanej z polodrahokamov je Romana Dios Hudecová, ktorá ju nazvala Hviezda srdca. Pri jej tvorení cítila hlboké prepojenie s celým svetom v Láske a vyzýva ľudí k tvoreniu podobných kryštálových mandál – gridov – portálov, pretože: „Vnímam že kryštálová tvorba Slovenska a Česka má obrovský presah.“

K tejto mandale má na Facebooku Romana aj krásny opis vzniku a posolstva, ktoré jej pri tvorení v čase veľkonočných sviatkov vyvstalo vo vedomí: Tento portál bezpodmienečnej lásky môžete udržiavať od dnes do veľkého pondelka ako symbol znovuzrodenia do PRAPODSTATY ako symbol čistoty bytia pre ktorú sme sem prišli. Ako symbol nekonečnej hybnej sily LÁSKY ktorá je nad všetkým.

Môže mandala z polodrahokamov liečiť?

Umelec Daniel Poyel vytvoril veľkoformátovú mandalu z ruženínu, rubínu a ďalších vzácnych minerálov so symbolikou srdca a dokonale ju nadizajnoval a predal za 36.000 dolárov. Nevieme nakoľko bol umelec duchovne prepojený so svojim dielom. Romana svoju mandalu poskladala v tichu ako portál – duchovnú bránu – k Láske s odkazom pre ďalších ľudí.

Tu kdesi je priestor, kde si môže človek nacítiť, že ak autor umelecky pracuje s drahými kameňmi a je zároveň hlboko prepojený s Bytím a Láskou, tak aj jeho mandala a polodrahokamy v nej môžu mať skutočne liečivé účinky. Do hry však vstupuje aj príjemnca, ktorý toto umelecké dielo vníma alebo vlastní. Ak je aj on otvorený duchovnému pôsobeniu a verí, že mandala ho môže vyliečiť, tak mu určite bude nápomocná. Otázkou zostáva, či to v konečnom dôsledku nie je sám príjemca, ktorý v sebe naštartuje samoliečiace procesy.

Ľubomír Slejzák

Narodil sa v Levoči, žije a tvorí v Spišskom Hrhove, vyštudoval učiteľstvo na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Prešove odbor Slovenský jazyk - výtvarná výchova. V deväťdesiatych rokoch pracoval ako moderátor v Rádiu Flash Prešov a v Rádiu Tatry. Má za sebou 7 ročnú učiteľskú prax na základnej a strednej škole v Levoči a tiež na Prešovskej univerzite na Filozofickej fakulte (katedra Slovenského jazyka) vrámci doktorandského štúdia. 5 rokov sa intenzívne venoval aj šperkárskemu umeniu, ktoré vystavoval na Spišskom Hrade. 2004 - Po ukončení učiteľskej kariéry sa profesionálne venuje čínskemu harmonizačnému umeniu feng shui, dizajnu a umeleckej maliarskej výzdobe interiérov. 2009 - Prednášková činnosť o umení feng shui na Univerzite tretieho veku v Poprade. 2010 - Venuje sa výskumu mandál a mandalových foriem na Slovensku. Vedie intenzívne kurzy maľovania mandál po celom Slovensku, kde prezentuje rôzne inovatívne spôsoby tvorenia mandál, ktoré človeka očisťujú, liečia a formujú jeho vedomie do nových životných horizontov. Vytvoril originálny systém tvorenia mandál podľa starej čínskej filozofie 5 prvkov, takže podľa dátumu narodenia dokáže vytvoriť pre človeka veľmi účinný energetický obraz. Vytvoril už viac ako 3000 osobných mandál, mnohé z nich sú za hranicami Slovenska i kontinentu. Vystavoval v Levoči, Poprade, Košiciach, Bratislave, Trnave a Prahe. 2011 - Autor najväčšej slovenskej maľovanej mandaly, ktorú vytvoril spolu s deťmi v lete v rámci kultúrnej akcie Hrhovské čudá a zábaviská v Spišskom Hrhove. 2012 - Spolu s priateľmi a deťmi z celého Slovenska vytvoril v júli vo Vysokých Tatrách najväčšiu mandalu na svete poskladanú z detských prác. 2014 - Zakladateľ akciovej spoločnosti MANDALA Slovakia a.s.