You are currently viewing Feng šuej a mandala

Feng šuej a mandala

Feng šuej prostriedky a ich pôsobenie

Feng šuej (feng shui) pochádza z Číny a je na scéne už niekoľko tisícročí. Nečudo, že má rozvinutú bohatú symboliku a pestré harmonizačné prostriedky. Mnohé z nich sú, vskutku, krásne… kombinácie trblietavého kovu a červených šnúrok, modrozeleného jadeitu, zlaté postavičky bôžikov alebo bájnych zvierat, zvončeky a zvonkohry, tajomné čínske znaky, kaligrafie… Žiaľ, ich použitie v našom európskom prostredí je problematické. Na obyčajného človeka pôsobia exoticky a málokto im rozumie.

Feng šuej po slovensky

Keď vojdete do peknej slovenskej drevenice a na kľučke dverí vás privítajú tri čínske mince, v chodbe dvaja Fu psy a v obývačke na stole trojnohá žaba, hneď viete, na čom ste. Zainteresovaní návštevníci sa potmehúdsky opýtajú: „Á, vy to tu máte podľa feng šuej?“, a začnú odborne sliediť. Nezainteresovaní návštevníci si o domácom pánovi pomyslia svoje a neisto sa posadia na pohovku.

Ak je umenie feng šuej o tom, že máme doma veci usporiadané harmonicky, mali by byť aj prvé pocity návštevníkov harmonické. Čínske harmonizačné prostriedky pôsobia v našom prostredí neprirodzene. Človek o nich môže zapochybovať alebo ich zosmiešniť a tým sa ich funkcia oslabí. Domáci pán „fengšuista“ potom musí po každej návšteve vyvetrať a očistiť svoj príbytok octovou vodou.

Nie každému sa čínske dekoratívne predmety páčia

Existuje zopár jednotlivcov, ktorí to majú radi[1], ale väčšinou sú to také duše, ktoré si už pravdepodobne prežili niekoľko minulých životov práve v čínskom prostredí, takže malý suvenír draka je pre nich čosi ako pekná podvedomá spomienka. Väčšina mojich klientov však „čínu“ vníma rezervovane, preto som začal hľadať iné výrazové prostriedky, také, ktoré pôsobia prirodzene, nevtieravo (možno až nenápadne), a pritom stopercentne plnia svoju harmonizačnú funkciu.

Aké iné prostriedky sa dajú použiť?

Pre povznesenie atmosféry v príbytku, najmä v tzv. negatívnom Sektore smrti (mimochodom, tento sektor je prítomný v každom objekte), sa úspešne používajú rôzne náboženské predmety a obrazy. Kresťania môžu použiť kresťanské[2], Moslimovia – moslimské. Zmyslom umiestnenia týchto prostriedkov je nastaviť vedomie človeka tak, aby bolo povznesené nad realitu smrti, aby človek v tomto mŕtvom sektore neupadal na duchu a nepodliehal negatívnym myšlienkam alebo sebadeštrukcii. Najväčšiu silu prekonávania smrti v sebe nesú informácie o zmŕtvychvstaní alebo osvietení. Účinné sú preto také obrazy a artefakty, ktoré ukazujú práve tento proces (Živý Kristus a Osvietený Budha). Môžu pomôcť aj obrazy rôznych svätcov a božstiev, pretože sa do nich vlieva viera mnohých veriacich a ak sa človek napojí na tento duchovný kanál, môže z neho čerpať veľa povznášajúcej energie. Pre dedka, ktorý verí vo svätého Floriána, je to ok, horšie to má mladá generácia, ktorá nemá záujem o staré náboženské predstavy. Čomu by mala veriť ona?

Záujem o Anjelov

Módna vlna priniesla modernému človeku napríklad anjelov[3]. Existujú všelijakí: veľkí – malí, ochrancovia – podporovatelia. Mladým sú možno sympatickejší, lebo pochádzajú z neviditeľného sveta nad nami, majú moc, nepovyšujú sa, prezentujú sa ako priatelia nápomocní človeku. Opäť sa ocitáme za hranicou smrti, tentoraz povznesení anjelskou energiou, takže ako feng šuej harmonizačný prostriedok použiť sadrovú sošku Strážneho Anjela v detskej izbe je celkom dobrý nápad. Čo tak ešte do obývačky obraz Archanjela Michaela, nech nás chráni pred zlými ľuďmi a do spálne dvoch anjelikov so srdiečkom, nech ochránia náš dlhoročný manželský vzťah? Pomocou anjelov sa dá podporiť všetko… zdravie, láska, rodina, cestovanie, práca aj biznis. Keď vaši známi zistia, že ste na anjelov, roztrhne sa vrece s anjelikmi rôznych veľkostí a foriem. To sú vedľajšie účinky feng šuej anjelskej harmonizácie.

Feng šuej a mandala

Ako zharmonizovať negatívny priestor?

Posvätno ako také nie je záležitosťou iba náboženskou. Od staroveku do súčasnosti sa vo všetkých kultúrach vždy vyskytovali ľudia, ktorí sa odvážne venovali mystike, mágii, alchýmii, alebo duchovnej vede. Tento svet tajomných podzemných hnutí zanechal v spoločnosti viditeľnú stopu a výsledky ich duchovného bádania sa dajú aj v súčasnosti úspešne realizovať. Mnohé účinné symboly možno nájsť v tzv. ezoterickej literatúre. Stačí ich oprášiť a správnym spôsobom použiť. Nevýhodou je, že ak si takýto netradičný symbol (napríklad pentagram s božím okom) vystavíte vo vitrínke, nevyhnete sa zvedavým otázkam vašich hostí, prípadne si o vás pomyslia, že ste čarodejník a budú sa mať na pozore.

K zaujímavým spôsobom, ako si zharmonizovať negatívny priestor, patrí aj použitie kameňov a polodrahokamov, tí solventnejší môžu skúsiť drahokamy a diamanty. K dispozícii je vlastne celá príroda. Nie je predsa nič krajšie ako rozkvitnutý voňavý kvet vo váze a rybičky v akváriu.

Povznášajúce harmonizačné prostriedky nám teda dokážu poskytnúť rôzne duchovné smery a náboženstvá alebo Matka príroda.

Vedecké harmonizačné prostriedky

Zabudli sme však ešte na jeden dôležitý duchovný smer súčasnosti – na vedu. Tá sa predsa tiež zaoberá posvätnými záležitosťami. Veď Edison vynašiel žiarovku. Tmavý kút v dome predsa najlepšie ošetríme svetlom, nie stredovekou ikonou. Takže svetlo je povznášajúci harmonizačný prostriedok par excellance. Z ďalších zaujímavých objavov je lámanie svetla v sklenenom hranole a dúhové škvrny, ktoré dokážu roztancovať a vzrušiť každú miestnosť alebo renesančná perspektíva, ktorá dokáže vytvoriť ilúziu priestoru a psychicky ho rozšíriť. Špirála DNS harmonizuje a aktivizuje miesto, na ktoré ju zavesíte. Pritom je to len napodobenina skutočného vzorca života ukrytého v každom z nás. Výpočet vedeckých objavov a ich úspešného použitia v umení feng šuej by bol dlhý. Je to neklamná známka toho, že aj prastaré umenie feng šuej sa vyvíja a jeho výrazové prostriedky sa menia aktuálne s dobou.

Veda a tibetská mandala

Medzi posledné zaujímavé objavy vo fyzike patrí napríklad nájdenie paralely medzi podstatou Einsteinovej teórie relativity svetla a tibetskou mandalou.[4] Čítal som to so zatajeným dychom, lebo Einsteinova teória relativity je o rýchlosti svetla a všetko, čo je rýchlejšie ako svetlo sa už vlastne dotýka neviditeľnej sféry, teda toho,  čo tak bytostne zaujíma každého veriaceho človeka. Helmut Hansen na základe vedeckých výpočtov vyslovil predpoklad, že v tibetskej mandale je výtvarne a geometricky vyjadrený univerzálny model Vesmíru so svojim viditeľným aj neviditeľným spektrom energií, dokonca, že v sebe ukrýva aj poznanie nadsvetelných rýchlostí, ktoré ešte len budú objavené. Potvrdilo sa tak vlastne to, čo zasvätení budhisti o mandale vedeli už dávno. Mandala je kozmogram Vesmíru, teda skutočne univerzálny fenomén. Prijíma ju náboženstvo i veda.

Feng šuej a mandala

Mandala je aktívny prostriedok

Zistil som, že mandala je aktívny prostriedok, ktorý vnáša do priestoru svetlo a harmóniu, dokáže nenápadne formovať a usmerňovať myšlienkové pole človeka podľa toho, ako ju naprogramuje. Nikoho neuráža, ani nepôsobí výstredne, ľudia na ňu reagujú zhovievavo až nadšene. Pre nezasväteného človeka je mandala len obyčajný obraz, ktorý akceptuje ako normálnu výzdobu interiéru, pre človeka znalého je to vzácny harmonizačný prostriedok, s ktorým môže vstúpiť aj do intímneho vzťahu. Svitlo mi, že feng šuej a mandaly k sebe prirodzene patria. K tomuto poznaniu som prišiel počas svojej klientskej praxe pri mnohých návštevách bytov a domov, kde ma požiadali o harmonizáciu priestoru.

V spojení slov feng šuej a mandala sa skrýva oveľa viac, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Tak som sa vydal touto novou cestou a dúfal som, že objavím taký harmonizačný prostriedok, ktorý bude prijateľný pre rôzne skupiny ľudí, bez rozdielu rasy, pohlavia, svetonázoru a náboženského vyznania.

Feng šuej iniciácia

Všetky feng šuej prostriedky, ktoré sa dajú kúpiť v obchode, sú na začiatku iba obyčajnými dekoratívnymi predmetmi, respektíve umeleckými dielami. Môžu byť z ušľachtilých drahých materiálov, ale rovnako dobre poslúžia aj odliatky zo sadry. Keď s nimi človek nadviaže osobný vzťah a prihovorí sa im, chytí ich do ruky a pohladí, až vtedy začínajú fungovať ako účinné symboly so skutočným harmonizačným vplyvom. Dá sa povedať, že každý predmet má dušu, ktorú si môžeme získať zdvorilým zaobchádzaním, láskou. Moderne povedané – do každého predmetu sa dá vložiť program, ktorý najlepšie funguje vtedy, ak je aktivovaný pozitívnou emóciou človeka.

Každý predmet má svoje vedomie

Zharmonizovanie priestoru by sa nemalo nechať len na profesionála, ktorý všetko zariadi. Pre iniciovanie harmonizačných prostriedkov potrebujeme domácu pani alebo domáceho pána, ktorí budú zasvätení do významov inštalovaných predmetov. Mali by vedieť, čo budú tieto harmonizačné prostriedky ovplyvňovať v ich živote a na odporúčané miesto by si ich mali umiestniť v príhodnej chvíli, keď budú pozitívne naladení. Poradca feng šuej im môže kamarátsky asistovať.

Čo sa deje pri iniciácii harmonizačných prostriedkov? Ak sa prihovorím napríklad malej sadrovej korytnačke: „Moja milá, ty si symbol úspešnej kariéry a životnej cesty, buď mi nápomocná pri hľadaní novej práce!“ – vyslovím program, želanie. Moje vedomie sa nastaví na očakávanie pozitívnej zmeny v živote. Nemusím však na to stále myslieť, umiestnil som predsa do vhodného priestoru symbol, ktorý pre mňa pracuje. V konečnom dôsledku však na tejto životnej zmene pracujem sám, pretože je to moje podvedomie, ktoré registruje všetko dôležité navôkol. Takže, aj keď si už po určitom čase prestanem všímať tú malú milú korytnačku, podvedomie ju stopercentne registruje a neustále tým aktivuje vyslovený program. Po krátkom čase, akoby z ničoho nič, prichádzajú príležitosti, ľudia, nové kontakty a napokon aj vytúžené zamestnanie. Veci usporiadané harmonicky.

„Hurá, korytnačka zabrala!“

Takýmto spôsobom si môže človek pomocou umenia feng šuej zmeniť život podľa potreby. Na povrchu nášho uponáhľaného života sa nachvíľu potešíme z novej práce. Niekoľko minút tomu ešte nechceme uveriť, žeby to fakt spôsobila tá korytnačka? Ale rýchlo zabúdame a už myslíme na ďalšie želania, ktoré by sa mali vyplniť.

Význam korytnačky je, samozrejme, podstatne širší, ako len sprostredkovanie novej pracovnej pozície. Nezabúdajme na to, že je to symbol. Má schopnosť rozmnožovať svoje významové roviny. Jeho pôsobenie vždy ide do hĺbky, takže náš život mení z vnútra. Pomaly začíname chápať, kde je naše miesto v živote, aké je naše poslanie, čo máme robiť… otvára sa nám životná cesta, život začína mať zmysel. Získame nadhľad, stávame sa oporou pre našich najbližších, vstupuje do nás pokoj a skutočná duchovná esencia korytnačej bytosti.

Pred rokmi ste nesmelo položili malú čínsku korytnačku na parapetnú dosku a teraz z vás vyžaruje múdrosť filozofa, začínate písať svoju prvú knihu. Takto nejako by malo vyzerať pôsobenie správne iniciovaného harmonizačného prostriedku feng šuej.

Rozprestrieť svoju dušu do priestoru

V praxi je bežné, že sa použije niekoľko takýchto silných prostriedkov naraz. Vytvorí sa neviditeľná sieť významov a predmetov, s ktorými sa majiteľ vnútorne prepojí. Rozprestrie tak svoju dušu do priestoru, v ktorom býva a jednotlivé životné témy a problémy, ktoré chce zharmonizovať, ukotví k viditeľným symbolom. Toto je veľmi stará meditačná technika[5], ktorá sa v dávnej minulosti úspešne používala na sebazdokonaľovanie, pochopenie a duchovné prebudenie. V súčasnosti ju používame iba obmedzene vo forme rôznych spôsobov pozitívneho myslenia, žiaľ, často krát len za účelom vyplnenia našich sebeckých želaní. Dôležité je nezabudnúť, že zásadnou energiou, ktorá dokáže oživiť mŕtvy predmet a urobiť z neho plnohodnotný harmonizačný prostriedok, je viera. Tvorí podstatu všetkých náboženstiev, vedeckých úspechov aj feng šuej. Asi preto je to aj jedna z prvých otázok, ktoré mi dávajú nezainteresovaní ľudia: „Vy tomu naozaj veríte?“

Verím, že mandala je cesta

Zo začiatku som si aj ja kupoval špeciálne dekoratívne predmety z ezoterických obchodíkov. Niektoré mi prirástli k srdcu a dodnes sú stálou výbavou môjho životného priestoru. Obdivujem čínskych drakov, brúsené kryštálové guľôčky s dúhovým efektom a jemné zvonkohry. Milujem polodrahokamy (fluorit, krištáľ, ametyst) aj tri čínske mince.

Škoda len, že nepoznám osobne tvorcu týchto krásnych artefaktov. Bol to starý Číňan alebo pekná mladá Vietnamka? Bol smutný, utrápený alebo veselý a vedel hovoriť vtipy? Vyrábala tie veci s Láskou alebo to robila iba pre peniaze? A vytvoril to vôbec človek? Nebola to náhodou nejaká plnoautomatizovaná linka? Kvôli týmto pochybnostiam by sa mali všetky harmonizačné prostriedky pred prvým použitím očistiť soľou (ohňom, dymom) alebo studenou tečúcou vodou. Posvätné živly majú totiž schopnosť očistiť predmet od pamäťovej stopy.

Harmonizačné predmety som začal vyrábať sám

Skutočné uspokojenie a nadšenie pre harmonizačné predmety som našiel až vtedy, keď som si ich začal vyrábať sám. Mojou celoživotnou láskou sa stali mandaly. Možno je to tým, že sa v nich dá stále niečo nové objaviť, možno tým, že sa do nich dajú vkladať pocity a myšlienky, ktoré potom vyžarujú do priestoru.

Ženie ma túžba namaľovať takú mandalu, ktorá mi sprostredkuje zážitok nebeského pokoja a hlbokej lásky. Mandalu, v ktorej sa usadí Absolútno. Mandalu, v ktorej sa otvorím veľkému pochopeniu… 

A tak si maľujem osobnú mandalu… Prilietajú vnuknutia, svet navôkol sa zastaví a vy cítite akoby vás niekto viedol. Túto povznesenú energiu pocítia všetci, ktorí sa v budúcnosti s vytvorenou mandalou stretnú. Je to čas, kedy do nej vstupuje zvláštne svetlo, ktoré sa potom rozleje do priestoru medzi ostatné živé bytosti.

Zaujímavý článok o zariaďovaní domácnosti podľa fengshui – veci usporiadané harmonicky.

Feng šuej a mandala

Poznámky

[1] Pekná kniha o čínskych feng šuej prostriedkoch (Silvia Gerecová: Feng shui – úcta k životu)

[2] Ako použiť kresťanské posvätné predmety v dome (Anastasia Semjonova: Dům a jeho karma)

[3] Stará anjelska inšpirácia v modernom podaní (Silver Raven Wolf: Andělé – společníci v magii)

[4] Helmut Hansen: MANDALA – stavební plán vesmíru

[5] Rozhovory s Marcelom Vanekom: Nová cesta poznání…

Viac informácií o feng šuej nájdete v našej Facebookovej skupine.

Ľubomír Slejzák

Narodil sa v Levoči, žije a tvorí v Spišskom Hrhove, vyštudoval učiteľstvo na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Prešove odbor Slovenský jazyk - výtvarná výchova. V deväťdesiatych rokoch pracoval ako moderátor v Rádiu Flash Prešov a v Rádiu Tatry. Má za sebou 7 ročnú učiteľskú prax na základnej a strednej škole v Levoči a tiež na Prešovskej univerzite na Filozofickej fakulte (katedra Slovenského jazyka) vrámci doktorandského štúdia. 5 rokov sa intenzívne venoval aj šperkárskemu umeniu, ktoré vystavoval na Spišskom Hrade. 2004 - Po ukončení učiteľskej kariéry sa profesionálne venuje čínskemu harmonizačnému umeniu feng shui, dizajnu a umeleckej maliarskej výzdobe interiérov. 2009 - Prednášková činnosť o umení feng shui na Univerzite tretieho veku v Poprade. 2010 - Venuje sa výskumu mandál a mandalových foriem na Slovensku. Vedie intenzívne kurzy maľovania mandál po celom Slovensku, kde prezentuje rôzne inovatívne spôsoby tvorenia mandál, ktoré človeka očisťujú, liečia a formujú jeho vedomie do nových životných horizontov. Vytvoril originálny systém tvorenia mandál podľa starej čínskej filozofie 5 prvkov, takže podľa dátumu narodenia dokáže vytvoriť pre človeka veľmi účinný energetický obraz. Vytvoril už viac ako 3000 osobných mandál, mnohé z nich sú za hranicami Slovenska i kontinentu. Vystavoval v Levoči, Poprade, Košiciach, Bratislave, Trnave a Prahe. 2011 - Autor najväčšej slovenskej maľovanej mandaly, ktorú vytvoril spolu s deťmi v lete v rámci kultúrnej akcie Hrhovské čudá a zábaviská v Spišskom Hrhove. 2012 - Spolu s priateľmi a deťmi z celého Slovenska vytvoril v júli vo Vysokých Tatrách najväčšiu mandalu na svete poskladanú z detských prác. 2014 - Zakladateľ akciovej spoločnosti MANDALA Slovakia a.s.